4 typy dovolenkářů

4 typy dovolenkářů

Existuje několik skupin lidí, které se rozdělují podle typu a výběru dovolené.

1. Účastníci zájezdu

Vybírají dovolenou dlouho dopředu v cestovní kanceláři a vše musí mít pečlivě nachystané včetně seznamu věcí a jídla s sebou.

2. Last minuťáci

Druhá skupina „last minuťáci“ vybírají dovolenou na poslední chvíli, někdy třeba jen den před odletem. Většinou takto koupené zájezdy bývají o dost levnější než když je kupujete dlouho dopředu. Nevýhodou je, že musíte mít nachystané peníze na celou dovolenou a být připraveni zabalit a vyrazit v krátké době.

Tyto zájezdy chtějí cestovní kanceláře zaplatit většinou ještě ten den, tak do hodiny od objednávky, což může být také problém. Pokud však máte v práci volno a počítáte s takovým zájezdem, vyjde vás mnohem lépe a občas i do míst, kam byste se jen tak nevydali.

Na takové dovolené nemusíte nic moc řešit, hodně často bývají all inclusive, kdy máte všechno jídlo, pití a některé alkoholické nápoje v ceně zájezdu.

Většinou je možnost si na místě pak objednat výlety po okolí, buď přímo od hotelu nebo od cestovky, se kterou tam jedete. Skvělou nabídku zájezdů last minute mívá invia, která shromažďuje dovolené od různých cestovek.

3. Pohodáři

Pohodáři tvoří třetí skupinu. Dost často si zajistí ubytování a cestu dostatečně včas, ale jen tak dlouho, jak je nezbytně nutné. Zjistí si potřebné informace o zemi, naplánují si místa, kam se chtějí podívat a vyrazí, ať už letecky, autem, vlakem nebo busem. Tito lidé nezůstávají na jednom místě, cestují místní dopravou z místa na místo a na jednom místě je uvidíte jen pár dní. Bývá časté, že si koupí výhodnou letenku a až pak řeší ubytování, výlety a další.

4. Extrémisti

Do poslední skupiny se řadí extrémisti, mají rádi akci, zabalit se a hned vyrazit bez předem zajištěného ubytování je pro ně jako droga. Většinou vezmou auto a vyrazí, až po cestě si upřesní, kam vlastně jedou. Dorazí na místo a hledají ubytování, když nenajdou vyrazí dál a třeba i přespí v autě. Takto spontánní výlet je opravdu adrenalin.

Já sama jsem absolvovala dovolenou asi ve třech skupinách. Jako malá jsem jezdívala s mamkou autobusem po Evropě a zájezd jsme měli domluvený a zaplacený několik měsíců předem. Asi 3x jsem jela na dovolenou jako „last minuťák“, což bylo suprové, nemusela jsem nic moc řešit, jen zaplatit, zabalit a hurá do tepla i v zimě. A párkrát jsem byla jako pohodář různě po Evropě i dál a také si to nemohu vynachválit.

Viděla jsem jen to, co jsem opravdu chtěla vidět, nebyla jsem limitována žádným průvodcem, ani tím, aby mi někdo řekl „tady máte rozchod a za dvě hodiny sraz zde“. Jedním z těchto úskalí je řeč, musíte mít alespoň základy angličtiny nebo jiného jazyka, abyste si mohli domluvit ubytování, cestu místními prostředky nebo nákup jídla v potravinách. Vše se ale dá také rukama nohama. Občas se s místními lidmi můžete dostat i do míst, kam by vás žádný průvodce nevzal a to také stojí za to.

Mladá žena, kterou nesmírně baví cestování, focení a užívání života a volných chvil. Vždy chtěla podnikat a řídit si čas podle svých možností a fantasií. Zajímá se o sport, informační technologie a krásy přírody. Více o mě zjistíte zde >>
Komentáře