Kompaktní označujeme digitální přístroje, které jsou charakteristické malými rozměry a hmotností, většinou nemají výměnný objektiv a možnosti rozlišení jsou omezené. Dříve k jejich znakům patřil malý průhledový hledáček. Většina hledáčků zobrazovala pouze část snímaného záběru (cca 80% plochy).
Průhledové hledáčky trpí paralaxou, což je jev, který vzniká jiným úhlem mezi osou hledáčku a objektivu. V hledáčku se zobrazuje částečně jiný pohled než v objektivu, vidíte obraz o něco posunutý proti obrazu, který snímá objektiv.
Největší vliv mají rozdílné optické osy při snímání na krátké vzdálenosti, jakmile se dostanete na předmětovou vzdálenost 4 – 5 metrů, vliv paralaxy se stává zanedbatelný.
Funkci hledáčku u kompaktních digitálních fotoaparátů přebírá LCD displej na zadní straně přístroje.
V současné době jsou kompakty už na dobré úrovni a pokud hledáte menší fotoaparát na cesty a nechcete se tahat s drahým a těžkým vybavením, pak je kompakt dobrou volbou. Pokud si rádi hrajete, chcete si pořídit nezapomenutelné fotky, pak radši volte zrcadlovku. Dnes již nejsou tak drahé a udělají s vašimi fotkami divy :-).
Elektronický hledáček EVF znají mnozí z oboru videokamer. Mikro LCD displej se umístí před vstupní čočku hledáčku a obraz snímače je na světě. EVF hledáček vidí očima čipu, do značné míry vidíte obraz tak, jak jej v okamžiku stisknutí spouště zaznamená snímač.
Z tohoto důvodu jsou EVF hledáčky lepší než optické průhledové hledáčky nebo hledáčky typu zrcadlovek SLR, kde ani v jednom případě nevidíte, co se děje na úrovni snímače.
Na zadním LCD displeji je obraz podobný jako v EVF hledáčku, zachycený snímačem. Na EVF hledáček zobrazuje jas scény podle toho, jak máte nastavený expoziční program. Protože se ve skutečnosti díváte objektivem, odpadá paralaxa a zobrazená plocha se často blíží sto procentům.
Jednooké zrcadlovky, SLR fotoaparáty, nebo DSLR mají jednu charakteristickou vlastnost. Pohled okulárem hledáčku je zároveň také pohledem skrz objektiv. Tato vlastnost je shodná s hledáčky EVF, na rozdíl od nich neuvidíte co se děje na snímacím čipu.
Obraz u DSLR je velmi světlý a čistý, pracujete s optikou, proto nejste omezeni rozlišením displeje v hledáčku jako u EVF. Podle typu zrcadlovky je také zobrazení v hledáčku nesrovnatelně větší, což usnadní komponování snímku, ale umožňuje manuální zaostřování.
Celková konstrukce je převzatá z kinofilmových zrcadlovek, na jejichž tělech jsou mnohé zrcadlovky postavené.
U zrcadlovek světlo prochází objektivem, v úhlu devadesáti stupňů se odráží od zrcátka nahoru přes matnici do pentagonálního hranolu (u levnějších modelů do zrcadlové soustavy), který obraz následně poněkud klikatou cestou převrátí do okuláru hledáčku.
Snímací čip se nachází za zrcátkem, to je sklopné, v okamžiku expozice se zrcátko přiklopí nahoru k matnici a po uplynutí expozičního času se zase vrátí do původní polohy.
Jednooké zrcadlovky mají oproti ostatním typům digitálních i klasických fotoaparátů jednu přednost, kterou je modularita. Jsou totiž konstruované jako přístroje s výměnnými objektivy, přičemž nabídka optiky je dostatečná. Mezi další příslušenství patří celá škála filtrů, předsádek, mezikroužků, externí blesky, výměnné matnice atd.
Myslím, že výhody zrcadlovek jsou jasné, jen musíte počítat s větší váhou a cenou. Já jsem si pořídila svou první zrcadlovku před pár lety a nemůžu si to vynachválit.