Jak na expozici

Pro vyfotografování konkrétní scény je potřeba vystavit čip světlu na určitou dobu. Tento proces se také nazývá expozice.

Celkové množství světla, které dopadne na čip je nepřímo úměrné expozičnímu stupni, který se také udává v jednotkách EV. Tento stupeň se mění v závislosti na cloně a závěrce, tedy na otvoru přes který prochází světlo a na čase, jak dlouho toto světlo dopadá na čip.

Expoziční čas se nastavuje v sekundách a jejich zlomcích. Vhodné hodnoty se měří vestavěným expozimetrem, podle množství světla.

Pokud je výsledná fotka moc tmavá, tak je podexponovaná. Některá místa na fotce nejsou vykreslená. Na čip dopadlo méně světla a je tedy tmavá. Pokud jsou na fotce vidět velmi světlá místa a celkově fotka vypadá světlá, pak je přeexponovaná. Tato bílá světélkující místa se nazývají přepaly.

Pro zobrazení expozice se používá histogram. Je to graf, který vám napoví, zda je fotka přeexponovaná, podexponovaná nebo jsou její hodnoty zcela vhodné.

Pokud je fotka podexponovaná, pak na histogramu uvidíte většinu grafu v levé části. Pokud je přeexponovaná, pak je graf v pravé části snímku.

Snímek obrazovky 2015-10-08 v 10.27.18 Snímek obrazovky 2015-10-08 v 10.25.25 Snímek obrazovky 2015-10-08 v 10.25.54

Expoziční režimy

Také občas koukáte na fotoaparát a přemýšlíte k čemu jsou všechna ta tlačítka, kolečka a co se s nimi ovládá? Popíši vám, co znamenají jednotlivé režimy a co si můžete představit.

Režim P– automatický režim, fotoaparát si sám nastaví clonu a čas. Nemusíte se tedy o nic moc starat, jen zmáčknete spoušť a čekáte, jak fotka bude vypadat.

Režim A, Av– priorita clony, nastavujete clonu a fotoaparát si sám dopočítá čas, po který bude dopadat světlo na čip. Výhodou je přímé ovlivnění hloubky ostrosti, můžete si tak zvolit, jak moc fotografie bude mít ostré popředí a pozadí.

Režim S, Tv– priorita času, volíme si čas expozice (jak dlouho bude otevřená závěrka) a fotoaparát si dopočítá clonu. Tento režim je vhodný pro fotografování rychlých scén.

Režim M– plně manuální režim, kdy si sami volíme clonu i expoziční čas.

Režim B– tzv. bulb, závěrka je otevřena po celou dobu zmáčknutí spouště. Využívá se při velmi špatných světelných podmínkách, například v noci. Je nutné mít fotoaparát na stativu, aby fotky nebyly rozmazané.

rom_kolecko

Kompenzace expozice

Jde o ruční posunutí expozice. Tento posun se využívá v režimu A, Av nebo S, Tv, v plně manuálním režimu M nefunguje. Sami si můžete nastavit hodnotu EV do plusu, kdy vám fotku zesvětlí, nebo do mínusu, kdy je fotka tmavší.

+1 EV znamená dvojnásobek světla dopadající na čip, +2 EV čtyřnásobek. +3 EV osminásobek světla. Tím pádem můžete mít vyšší clonové číslo nebo delší čas a fotka bude světlá.

-1 EV znamená poloviční množství světla dopadající na čip, -2 EV čtvrtinové množství světla a -3 EV osminové množství světla. Čím více jdete do mínusu, tím musí být clonové číslo menší nebo expoziční čas kratší, aby fotka nebyla moc tmavá.

Mladá žena, kterou nesmírně baví cestování, focení a užívání života a volných chvil. Vždy chtěla podnikat a řídit si čas podle svých možností a fantasií. Zajímá se o sport, informační technologie a krásy přírody. Více o mě zjistíte zde >>
Komentáře